Perzská mačka

Kráľovnou medzi mačkami je bezpochyby perzská mačka. Jej nádherný bohatý kožuštek, ušľachtilé črty a elegancia ju radia na popredné miesto medzi mačkami. Ešte prednedávnom to bolo najpopulárnejšie plemeno mačky vôbec, hlavne v deväťdesiatych rokoch, no postupom času sa začala deliť o prvenstvo s britskou modroumainskou mývalou mačkou.

Jej krása a elegancia nie je jediné, prečo sa s takou obľubou chová dodnes. Perzská mačka je typická svojou pokojnou a láskavou povahou, čo ju predurčuje pre chov v domácnosti spolu s deťmi.

História

Nie je celkom známe, kedy sa perzská mačka objavila v Európe, ale predpokladá sa, že to bolo už v 16., najneskôr 17. storočí. Do Anglicka ich priviezli páni Nicolas Claude Fabri de Peiresac a Pietro de la Valle z Perzie. Tieto mačky sa od seba líšili, jedna bola podobná tureckým mačkám a druhá zase mala hustejšiu srsť a guľatejšiu hlavu. Postupne sa začalo s ich krížením a toto nové plemeno sa stalo veľmi obľúbeným u vysokej šľachty. Perzská mačka sa tak stala symbolom bohatstva a vysokého postavenia. Podoba perzskej mačky ako ju poznáme dnes sa formovala postupne, do plemenitby sa vyberali mačky s najobľúbenejšími črtami. Spolu s ich popularitou pribúdali kluby a prvá výstava mačiek na svete sa konala v júli 1871.

Charakteristiky plemena

Toto plemeno je už na prvý pohľad odlišné od iných mačacích plemien. Nápadný je hlavne nos, ktorý je sploštený a široký. Nad ním sa vynímajú okrúhle veľké oči. Celkovo jej tvár pôsobí „narazeným“ dojmom. Krk aj nohy sú krátke a hrubé čo dodáva mačičke robustný výzor. Perzské mačky sa radia medzi stredné až veľké mačky, ich hmotnosť sa pohybuje v rozmedzí 3,5 až 7 kg. Uši sú malé a zaoblené, celkovo pôsobí mačka mačiatkovským dojmom. Jej dlhá hodvábna srsť môže byť jednofarebná alebo aj vo farebných variáciách a po krížení v 20. storočí aj so znakmi. Chvost je krátky a huňatý.

Ďalším plusom tejto mačičky je jej pokojná a vyrovnaná povaha. Je to taký malý flegmatik, ktorý vám prinesie veľa radosti a zároveň bude tichou spolubývajúcou.

Starostlivosť

Práve pýcha perzských mačiek prináša najviac starostí. Ich krásny kožuch si vyžaduje pravidelné prečesávanie. V prípade, že túto starostlivosť zanedbáte, srsť sa veľmi rýchlo pochlpí a vytvoria sa dredy, ktoré sa už nedajú vyčesať, len odstrihnúť. Odporúča sa denné česanie a pri kúpaní používanie špeciálnej kozmetiky na dlhú srsť.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 9 Priemer: 2.4]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *