Najčastejšie infekčné choroby mačiek

Nie je ničím výnimočným vidieť na ulici túlavú mačku, na ktorej už na prvý pohľad vidieť, že je chorá. Oči plné hnisu, výtok z nosa, kašeľ, kýchanie… To sú najčastejšie symptómy infekčných chorôb u mačiek. Nakaziť sa môže mačka veľmi ľahko – kontaktom s inou chorou mačičkou alebo aj vzduchom.

Pri neregulovanom divokom „chove“ sa nákazy šíria veľmi rýchlo a nedajú sa nijak regulovať. Jedinou možnosťou ochrany je očkovanie proti niektorým ochoreniam. Aby ste ale mohli dať zaočkovať vašu mačičku musí byť úplne zdravá. Inak jej hrozí, že krátko po vakcinácii vážne ochorie. Ktoré ochorenia sú pre mačičky najvážnejšie a sú aj najrozšírenejšie?

Mačacie chlamýdie

Pred týmto mačacím ochorením by ste mali byť obzvlášť v pozore. Jedná sa o infekciu baktériou Chlamydophila felis, ktorá napáda hlavne dýchací aparát a oči a je prenosná dokonca aj na ľudí. Chlamýdiová infekcia sa prejaví najskôr na očiach, z ktorých vyteká hnisavý sekrét a očné viečka sú opuchnuté. Ochorenie prestupuje po pár dňoch do nosovej dutiny, kde spôsobuje problémy s dýchaním a kýchanie. Mačka môže mať horúčku a nechutí jej jesť. Ochorenie sa dá dobre vyliečiť silnými antibiotikami a proti tomuto ochoreniu existuje vakcína.

Panleukopénia mačiek

Panleukopénia je známa aj pod názvom infekčná enetritída mačiek. Je to závažné vírusové ochorenie, ktoré po prepuknutí môže rýchlo vyústiť do smrti zvieraťa. Prvými klinickými príznakmi, ktoré si majiteľ môže všimnúť, sú: vracanie, hnačka, nechuť do jedla a bolestivosť. Choré zviera potrebuje okamžite pomoc veterinárneho lekára. Aj proti tomuto ochoreniu existuje očkovanie, ktoré je potrebné každoročne revakcinovať.

Leukémia mačiek

Toto veľmi nebezpečné ochorenie je veľkým strašiakom mnohých mačiek. Je nielen veľmi nákazlivé, ale nie je ho možné liečiť a väčšinou končí smrteľne. Mačka sa môže nakaziť kontaktom s telesnými tekutinami infikovanej mačky ako napríklad krvou, slinami alebo aj pri párení. Najčastejšie týmto ochorením trpia mačiatka. Choré zvieratá mávajú hnačku, horúčku, anémiu a ťažko dýchajú. U niektorých leukémia prebieha bez špecifických príznakov, mačka len postupne chudne. Ak chcete dať svoju mačku zaočkovať proti tomuto vírusu, je nutné otestovať ju, či už týmto ochorením netrpí. Ak je zviera choré a zatiaľ neprejavuje klinické príznaky, jediná možnosť je zviera utratiť aby sa tak predišlo nákaze ďalších zvierat.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 11 Priemer: 3.2]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *