Čomu sa vyhnúť pri kŕmení mačiek

Stane sa vám, že občas neodoláte prosebným očiam vašej mačičky a do misky jej pridáte niečo, čo tam nepatrí? Zväčša sa nič dramatické nestane, ale nesmiete  zabúdať, že tieto malé mäsožravce majú veľmi citlivý tráviaci trakt a preto sú pre nich niektoré naše bežné potraviny jedom.

Mačka vedľa misky s potravou

Spúšťačom hnačky či vracania môže byť mlieko, sladkosti, sladké mliečne produkty a mnoho iného. Čomu sa teda vyhnúť pri kŕmení mačiek?

Psie krmivo

Zloženie granúl a mäsových konzerv pre mačky sa podstatne líši od zloženia krmív pre psíkov. Ak máte psíka aj mačičku a kŕmite ich rovnakým krmivom, škodíte im. Mačka totiž potrebuje iný pomer bielkovín, tukov i sacharidov ako pes. A navyše, kúsky krmiva pre mačičku sú omnoho menšie, prispôsobené pre menšiu čeľusť a sánku. Psy zase potrebujú väčšie kúsky pre lepšie vyčistenie chrupu.

Údeniny

Salámy, šunky, slanina, paštéty… sú veľmi chutné, avšak absolútne nevhodné pri kŕmení mačiek. Obsahujú veľa solí, korenín a pri častejšom kŕmení spôsobujú vážne orgánové poruchy. Vyhnúť by ste sa mali aj kŕmeniu surovým bravčovým mäsom a surovými rybami. Pri surovom mäse hrozí prenos parazitov, ktorými sa následne môžu nakaziť aj ľudia a ich liečba nie je vôbec jednoduchá.

Mlieko

Typickým detským obrázkom, ktorý máme všetci v podvedomí, je mačka pijúca mlieko či smotanu. To je však jeden z najväčších omylov čo sa týka kŕmenia mačiek. Mačky vo všeobecnosti nedokážu stráviť laktózu v mlieku, chýba im totiž enzým laktáza, ktorá je zodpovedná za štiepenie laktózy – mliečneho cukru. Mlieko sa nedokáže stráviť, kvasí v žalúdku a črevách s spôsobuje hnačku a kŕče. Ak žije mačka vonku, hnačku u nej ani nepostrehnete. Preto sa mlieku radšej vyhnite. Mačiatkam pri strate matky alebo nedostatku mlieka je najlepšie podávať komerčne vyrábané mlieka pre mačatá.

Sója, ovocie

Poškodiť mačke môžete aj sójou a sójovými výrobkami. Tie sú veľmi ťažko stráviteľné rovnako ako aj hrozno a hrozienka, ktoré vyvolávajú zvracanie a hyperaktivitu. Veľký pozor si dajte aj na cibuľu a cesnak, tie sú toxické pre červené krvinky keďže ich rozkladajú.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 10 Priemer: 2.7]
2 komentáre
  1. andrea
    12. február, 2017 | Odpovedať
  2. Andrea
    23. marec, 2017 | Odpovedať

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *