Choroby uší u mačiek – ako na nich?
Mačacie uši a svrab patria oddávna k sebe, tak ako psy a blchy. Ani so zlepšovaním chovateľských podmienok mačiek a vyvíjajúcou sa medicínou sa svrab nepodarilo vylúčiť z mačacieho života. Stal sa neoddeliteľnou súčasťou pouličných mačiek a mnohých mačičiek, ktoré žijú striedavo vonku a v interiéri. Ako ho rozoznať a vyliečiť?
Svrab – postrach vonkajších mačiek
Svrab spôsobuje ušný roztoč, po latinsky Otodectes cynotis, ktorý napáda uši mačiek. Pozor ale, je prenosný aj na človeka! Prenáša sa kontaktom s nakazenými zvieratami, ale preniesť sa môže aj kontaktom s človekom, predmetmi, ktoré prišli do styku s postihnutým zvieraťom. Vždy si preto umyte ruky po manipulácii s takýmto zvieratkom.
Svrab žije na povrchu kože vo vonkajšom zvukovode, kde si vytvára v koži chodbičky. Tým rozrušuje kožu, spôsobuje bolesť a silný pocit svrbenia. Postihnutá mačka si preto neustále škriabe uši, potriasa hlavou a snaží sa zbaviť silného pocitu svrbenia v ušiach. Toho sa ale bez pomoci veterinára nezbaví.
Mačacie uši napadnuté svrabom sú plné tmavých nálepov, niekedy vyzerajúcich ako kávové zrnká. Niekedy je ťažké odlíšiť ich od kvasinkového zápalu, ktorý vyzerá podobne, avšak uši sú pokryté hnedastou hmotou nasladlého zápachu. Častým škrabaním uší sú často prítomné chrasty, bakteriálna infekcia ktorá vznikla následkom rán po škrabaní sa a niekedy býva okolo uší vypadaná srsť.
Liečba svrabu
Najúčinnejšou zbraňou na svrab je ivermektín, ktorý si ale bežne v chovateľských obchodoch nekúpite. Po diagnostikovaní svrabu veterinárom sa uši najskôr dôkladne vyčistia a až následne sa do uší aplikuje gél obsahujúci ivermektín. Ďalšou možnosťou je aplikácia spot-on prípravku s účinnou látkou z radu avermektínov, podkožná injekcia či ďalšie moderné veterinárne liečivá. Okrem liečby samotnej mačičky nesmiete zabudnúť vyčistiť aj prostredie, v ktorom mačka žije. Pozor ale čím vyčistíte mačkine miesta, mnohé prípravky, ktoré sa používajú u psov by mačku zabili. Kvôli vysokej nákazlivosti svrabu musíte svoju mačku izolovať od ostatných zvierat, kým sa úplne nevylieči.
Kvasinkový zápal uší
Ďalším častým zápalom uší býva kvasinková infekcia. Príznaky sú veľmi podobné napadnutiu svrabom, avšak tento zápal nie je prenosný medzi zvieratami. Vzniká pri zníženej imunite, iných zápaloch ucha či pri vlhkom a teplom prostredí v uchu. Liečba spočíva v pravidelnom čistení uší dezinfekčným ušným roztokom a aplikácii kvapiek s liečivom na kvasinkový zápal.
Fotografia: © bigstockphoto