Mačacie záchodíky – ich výhody a nevýhody

Pre mačky chované v interiéri je vlastný záchodík nevyhnutnou záležitosťou. Aj v prípade že svoju mačičku púšťate von je vhodné aby nejaký mala v zálohe. Niektoré mačky sú ale natoľko čistotné, že sa v domácnosti nevyšpinia až kým ich nevypustíte von.

Existuje niekoľko možností pre mačacie toalety, z nich niektoré splnia požiadavky aj tých najnáročnejších chovateľov.

Základným a najpoužívanejším záchodíkom je jednoduchý obdĺžnikovitý plastový záchodík, ktorý nemá kryt. Výhodou tohto záchodíka je jeho cena a nenáročné čistenie. Má ale niekoľko nevýhod, ktoré isto neoceníte. Tak napríklad šíriaci sa zápach z jeho obsahu a roztrúsená podstielka okolo toalety po mačacom zahrabávaní. Mačky mávajú v obľube tento typ, majitelia však menej aj napriek jeho cenovej dostupnosti – stojí okolo 5 eur.

Lepšou alternatívou je klasický obdĺžnikový záchodík, ktorý má aj vrchný kryt, ktorý zabraňuje vypadávaniu podstielky a do istej miery bráni šíreniu zápachu zvnútra. Mačka v ňom má viac súkromia, čo mnohé mačky považujú za štandard. Cena je trošku vyššia než u klasických toaliet bez vrchného dielu, no výhody za to určite stoja. Na trhu sú rôzne tvary, veľkosti a farby, vybrať si dokáže naozaj každý.

Šikovnou možnosťou je záchodík, ktorý je celý uzavretý s prístupom dnu po schodíkoch v čistej časti. V tej druhej časti sa nachádza priestor na mačaciu potrebu. Pod podstielku je umiestnený filter z aktívneho uhlia, ktorý pohlcuje pachy. Nevýhodou je jeho vyššia cena, no tá sa vyrovná jeho pozitívam- špina z labiek sa zachytáva na schodíkoch a mačky pri hrabaní neznečisťujú okolie výkalmi a podstielkou.

Ak chcete záchodík schovať na balkón či do pivnice, postačia vám lacnejšie verzie. Pre náročnejších existujú rôzne dizajnérske kúsky, ktoré splynú so zariadením domácnosti, pohlcujú pachy a zabránia rozhadzovaniu podstielky po kobercoch. Ich ceny sa ale šplhajú poriadne vysoko. Najmodernejšie záchodíky majú vstup zhora, ďalšie sú len akési obruče, ktoré sa dávajú na ľudskú toaletu a mačky tak vykonávajú toaletu na mieste, kde aj ich páni.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 6 Priemer: 3.5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *