Felinoterapia – liečivý účinok mačiek na zdravie ľudí
Počuli ste už o felinoterapii? U nás je to modernejší spôsob liečby ľudí, vo svete sa už ale praktizuje dlhšiu dobu. O čo vlastne ide? Felinoterapia je liečebná metóda u ľudí, pri ktorej sa využívajú mačky ako liečebný nástroj čím dochádza k zlepšeniu kvality ich života a zdravia.
Lásku mačky si tak ľahko ako psiu nezískate. Mačka si sama vyberá človeka, ktorého prijme. Preto je aj felinoterapia náročnejšia ako canisterapia. Avšak je omnoho účinnejšia. Majitelia mačičiek si mnohokrát ani neuvedomujú, ako im ich mačky pomáhajú znášať ťažké chvíle. Trápi vás stres, frustrácia, úzkosť, strach, agresivita, či depresia? Mačka vám s týmito ťažkými stavmi mysle dokáže pomôcť už len svojou prítomnosťou a energiou. Navyše, je dokázaný aj jej pozitívny vplyv na zlepšenie kognitívnych funkcií – človek sa dokáže lepšie učiť vďaka zvýšeniu pozornosti, rozvoju komunikácie a reči a motivácie. Také malé a nenáročné zviera a toľko plusov pre zdravie majiteľa.
Ako si vybrať vhodné zvieratko?
Základom dobrej felinoterapeutky je pokojná a vyrovnaná povaha, ktorá dodá človeku pokoj a rovnováhu. Nie je dobré vybrať príliš dominantnú alebo majetnícku mačku. Pri felinoterapii vzniká dlhodobé puto medzi mačkou terapeutkou a jej pacientom človekom. Najčastejšie sa na to vyberajú kocúri. Takéto zvieratko nepodstupuje výcvik ako je tomu pri canisterapii u psov, ale jeho výchova sa len usmerňuje. Mača sa už od útleho veku berie na ruky, zvyká si na ľudský dotyk, „maznanie“, mierne ťahanie keďže takéto zvieratko veľmi často pracuje s postihnutými deťmi, ktoré sa môžu správať nevyspytateľne.
Ako pôsobí mačka na zdravie človeka?
Britskí vedci prišli na to, že mačka svojím pradením zvyšuje pevnosť a odolnosť kostí človeka a zlomeniny sa tak hoja rýchlejšie. Zaujímavý je aj ich pozitívny vplyv na psychiku človeka. Mačky svojou prítomnosťou, prejavovaním lásky a dôvery dokážu človeku premôcť pocity úzkosti, strachu, stresu a dokážu dokonca stlmiť agresívne správanie. Veľmi dôležitý je však osobný vzťah mačka – človek. Ten sa vytvára postupne a trvá veľmi dlho. Na Slovensku je niekoľko zariadení, kde sa felinoterapii venujú a majú s ňou dobré skúsenosti. Tak napríklad u autistických detí a dôchodcov.
Fotografia: © bigstockphoto
Napriek tomu, že moje mačky sú pozbierané z ulice sú to moji psychoterapeuti. Môžem 100 % potvrdiť pravdivosť článku Zaujímavé, že kocúr niekoľko rokov žil na ulici
a aj tak je to neskutočný maznák