Ako na výchovu mačky II.
V predchádzajúcom článku Ako na výchovu mačky I. ste sa mohli dočítať, ako naučiť mačičku používať mačaciu toaletu a ako predísť škrabaniu vášho bytového zariadenia. V tomto sa dozviete zase čosi nové. Výchova mačky je síce obtiažna, no nie nemožná.
Správnym prístupom a s dostatočným množstvom času a trpezlivosti dokážete mačičku naučiť niektoré veci.
Úprava mačacieho kožúška
Starostlivosť o mačací kožuštek závisí od niekoľkých faktorov. Ak chováte krátkosrstú mačku, tá sa o svoju srsť postará sama. Mačky sú jedny z najčistotnejších zvierat vôbec, čistia sa niekoľkokrát do dňa a preto s ich kožúškom majú majitelia minimum práce. To sa ale mení, ak chováte dlhosrstú mačku. Ich nádherná hustá srsť si vyžaduje denné česanie. V opačnom prípade sa začne veľmi rýchlo uzliť a vznikajú „dredy“. Ak svoju mačičku nenaučíte už od malička na úpravu srsti, v dospelosti si poradíte ťažšie, mačka vám dá totiž dosť rázne najavo, že sa jej to nepáči. S úpravou srsti je preto potrebné začať čo najskôr po prinesení mačiatka domov. Zároveň sa tak medzi vami a mačiatkom vytvorí puto, keďže mačatá sú zvyknuté na starostlivosť o ich srsť matkou.
Povel „ku mne“
U niektorých mačičiek je márna snaha naučiť ju tento povel, no u mnohých sa to pri dostatku trpezlivosti dá zvládnuť. Je dobré začať používať povel „Ku mne“ vždy s menom mačky a rovnakými slovami. Najskôr ho vyslovujte pri kŕmení, mačka si to tak spojí s príjemnou odmenou. Ak mačička reaguje na tento povel a príde k miske, môžete to skúsiť aj mimo kŕmenia, avšak je nevyhnutné aspoň zo začiatku pripraviť si pre ňu odmeny.
Vodenie na remienku na prechádzke
Ak chováte mačičku v byte a bojíte sa ju pustiť samu na prechádzku, môžete vyskúšať vziať ju do prírody na vodidle. Niektoré mačky ako napríklad siamské znášajú výcvik dobre, mnohé však protestujú voči postrojom a budú sa snažiť ujsť. Aby mala vaša mačka motiváciu, môžete ju skúsiť brávať von pred kŕmením. Po návrate domov tak využijete kŕmenie aj ako odmenu za dobré správanie. Nezabúdajte ale že mačka nie je malý pes a podľa toho sa aj bude správať keď jej okolo krku nasadíte obojok alebo založíte postroj.
Fotografia: © bigstockphoto
Čo sa týka úpravy srsti a denné česanie – tu nesúhlasím. Ani denné česanie dlhosrstej mačky nezaručí, že sa srsť nebude dredovať. Omnoho dôležitejšie je správne kúpanie a používanie správnej kozmetiky, balzamov. Potom netreba mačku česať denne, napríklad ja mojich češem max raz týždenne a srsť majú bez jedinej motanice.
Veľkým zlom pre dlhosrstky je napríklad aj trimovací hrebeň, ktorý mnohí s obľubou používajú. U nás sa na česanie používa jediný konkrétny druh hrebeňa – nič viac. Pravidelným kúpaním a prísunom vitamínov na srsť docielite, že sa uvoľní stará ( ostrá) srsť , do ktorej sa zachytáva podsada. Toto spôsobuje spomínané gubenie sa srsti. Ked sa uvoľní stará srsť, podsada má možnosť rásť do hustého dlhého kožúšku, je vláčna, pružná a veje.
Čo sa týka venčenia bytovej mačky, málokto si uvedomuje riziká, ktoré jej hrozia. Máte ju zaočkovanú proti pliesňam?, viete, ako ľahko sa plieseň môže na mačku preniesť?, rovnako tak aj svrab, parazity? – viete, aké mačky chodia po vonku a labky vašej s tým prídu do styku?